babskie sprawy

Aloes a choroby skóry

Wygląd skóry i włosów jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Skóra stanowi jedną z najbardziej rozległych tkanek naszego organizmu, jej łączna powierzchnia dochodzi do 2 m2 (powierzchnia jelit jest 100 razy większa). Największa różnorodność mikroflory znajduje się nie w jelitach a właśnie na skórze. Skóra jest niezwykle istotnym narządem, spełnia rolę powłoki ochronnej, narządu wydzielniczego i narządu czucia a także regulatora ciepła. Zbudowana jest z kilku  warstw: naskórka z przydatkami (włosy, paznokcie, gruczoły łojowe i potowe), skóry właściwej (głównie tkanka łączna zbudowana z włókien kolagenowych) oraz tkanki podskórnej (przede wszystkim tkanka tłuszczowa).

Skóra stanowi barierę chroniącą od środowiska zewnętrznego, jest jednak tak samo witalna jak mózg. Podobnie jak nerki, jelita czy płuca skóra jest organem wydalania. Większość chorób skórnych spowodowana jest zaburzeniami metabolizmu (źle zbilansowana dieta, niedobory witamin i związków mineralnych, alkoholizm, schorzenia wątroby i nerek, kontakt ze związkami toksycznymi). Poprzez ćwiczenia powodujące obfite pocenie, zioła lecznicze lub saunę można przyspieszyć wydalanie toksyn przez skórę.

Równie skuteczny efekt oczyszczający, a przy okazji odżywczo-regenerujący, można uzyskać stosując miąższ aloesowy, który działa na wszystkie warstwy skóry pro-zdrowotnie w sposób kompleksowy i wszechstronny.

Miąższ aloesowy zapewnia równowagę kwasowo-zasadową skóry
Lekko kwaśny (pH 4,8 – 5,5) odczyn powierzchniowych warstw skóry zabezpiecza przed infekcjami bakteryjnymi i grzybicą. Niestety, przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, palenie papierosów, stresy, zaburzenia systemu hormonalnego, źle dobrane mydła, szampony i inne kosmetyki a także zła dieta powodują zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Kwasowość miąższu aloesowego jest zbliżona do kwasowości skóry. Dzięki temu ale także ze względu na właściwości buforujące aloes jest wspaniałym regulatorem korygującym i stabilizującym równowagę kwasowo-zasadową skóry. Wnikając głęboko w warstwy naskórka miąższ aloesowy działa przez dłuższy czas, ułatwiając leczenie trądzika młodzieńczego, cellulitu, łuszczycy a także innych chorób skóry.

Miąższ aloesowy zapewnia oczyszczanie skóry
Nie usunięte martwe komórki zablokowują pory, ułatwiają odkładanie tłuszczu utrudniają przepływ krwi do powierzchniowych warstw skóry, co zwiększa prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnych i grzybiczych.. Powyższy problem dotyczy również skóry owłosionej. Gdy mieszki włosowe zablokowane są przez martwe komórki naskórka gruczoły łojowe nie mogą prawidłowo funkcjonować – łój nie jest wydzielany na zewnątrz co prowadzi do przesuszenia skóry. W rezultacie powstaje łupież hamujący porost włosów.

W odróżnieniu od tradycyjnych sposobów usuwania martwego naskórka (masowanie rękawicą z trawy morskiej, peeling, szczotkowanie włosów) aloes usuwa martwe komórki nie tylko z powierzchni ale również z porów skóry dzięki wnikaniu w jej głębokie warstwy. Obecne w miąższu aloesowym enzymy proteolityczne oraz kwas salicylowy działają keratolitycznie – ułatwiają usuwanie martwych komórek naskórka. Odblokowanie połączeń między naskórkiem a skórą właściwą ułatwia ukrwienie i odżywianie skóry,
a także powstawanie nowych komórek.

Miąższ aloesowy zapewnia głębokie nawilżanie skóry
Odpowiednia zawartość wody jest najważniejszym czynnikiem determinującym stan zdrowia skóry- niezależnie od tego czy jest ona sucha czy tłusta. Podczas badań w North Texas Research Laboratories zaobserwowano, że miąższ aloesowy przenikał przez skórę
4 razy szybciej niż woda, dostarczając środków odżywczych skórze właściwej oraz podskórnej tkance łącznej. Wpływał na poprawę mikro-krążenia krwi a jednocześnie działał ściągająco. Efekt ściągający jest korzystny w przypadku cery tłustej natomiast w przypadku cery suchej konieczne jest dodatkowe natłuszczanie olejkiem z avocado, oliwek lub słodkich migdałów. Efekt ściągający (zmieniony układ komórek naskórka znajdujących się w powierzchniowej warstwie skóry) zapewniają obecne w aloesie wielocukry dzięki zdolności wiązania wody. Ujędrniając naskórek miąższ aloesowy(http://www.foreveraloes.eu) powoduje wygładzenie i odmłodzenie skóry a jednocześnie zapewnia skuteczniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

W jednym z doświadczeń klinicznych udowodniono, że miąższ aloesowy stosowany w połączeniu z witaminą E ułatwiał jej wnikanie w głębsze warstwy skóry. W analogiczny sposób aloes ułatwia wnikanie bioaktywnych składników z kosmetyków ale także zanieczyszczeń lub bakterii z powierzchni skóry. Z tego powodu każdorazowo przed zastosowaniem miąższu aloesowego należy bardzo dokładnie oczyścić skórę

Miąższ aloesowy odżywia wszystkie warstwy skóry
Poprzez usunięcie martwych komórek naskórka a także lepsze nawilżenie skóry ułatwione jest wnikanie składników odżywczych. Skomplikowany mechanizm penetracji polega na  wnikaniu składników miąższu aloesowego przez naskórek w przestrzeniach międzykomórkowych (przez gruczoły potowe) a także przez błony komórkowe do wnętrza komórek. Na drodze dyfuzji składniki odżywcze wnikają do naczyń krwionośnych oraz limfatycznych i w ten sposób docierają do głębszych warstw. Wszystkie warstwy skóry – nie tylko powierzchniowe ale także najgłębsze – są w ten sposób dodatkowo (niezależnie od diety) wspomagane składnikami aloesu.

Miąższ aloesowy regeneruje skórę właściwą i naskórek
Działanie miąższu aloesowego jest kompleksowe. W momencie kontaktu ze skórą ma miejsce keratolityczne działanie kwasu salicylowego i enzymów proteolitycznych (zaczerwienienie i lekkie pieczenie). Skutkuje to rozluźnieniem ułożonych zwięźle komórek naskórka i ułatwia wnikanie. Jako przenośniki biologicznie aktywnych składników a także wody do głębszych warstw skóry działają wielocukry. Dostarczone wraz z wielocukrami składniki odżywcze stymulują tworzenie się fibroblastów. Fibroblasty są komórkami tkanki łącznej, wchodzącej w skład skóry właściwej. Ich zadaniem jest wytwarzanie kolagenu – białka o strukturze włókienkowej tworzącego główny składnik podporowy tkanki łącznej. W badaniach klinicznych udowodniono, że miąższ aloesu 6 do 8-krotnie przyspiesza tworzenie się fibroblastów w skórze człowieka, wpływa także na spoistość fibroblastów a co najważniejsze przyspiesza wytwarzanie kolagenu.

Dzięki przyspieszonemu wytwarzaniu fibroblastów oraz intensyfikacji  wytwarzania przez nie kolagenu miąższ aloesowy powoduje wzmocnienie podporowej tkanki łącznej. Niezależnie od tego zaopatrzone w wodę oraz składniki odżywcze komórki zwiększają swoją objętość. Powoduje to wyraźne wygładzenie skóry, spłycenie istniejących zmarszczek, a także intensyfikację metabolizmu co jest równoznaczne z zahamowaniem procesów starzenia się skóry.

, , , ,

Comments are currently closed.